4. Větrání - Putování k nejvýznamnějšímu hradu českého středověku

V pořadí čtvrté sobotní větrání zve všechny zapálené turisty na jeden z nejstarších středověkých hradů u nás, na hrad Křivoklát, o kterém psal už první známý český kronikář Kosmas. Hrad se nachází na Rakovnicku, kde jsme si pro Vás připravili 15 km dlouhou trasu zakončenou právě na Křivoklátu. Startujeme v obci Zbečno, doprava tam nám zabere přibližně hodinu vlakem. Pojďme mrknout na detaily dnešní propozice:

Termín 4. větrání:

sobota 2.2.2019

Přihlášení:

Výletu se může zúčasnit každý chtivý turista. Stále platí, čím více nás bude, tím lépe. :-) Pokud se plánujete přidat, pošlete mi, prosím, email na adresu vetrani@readandhike.com, a to nejpozději do pátku 1.2. Každý poctivě přihlášený turista bude náležitě odměněn pamětním listem a chutnou svačinkou. :-)

Sraz účastníků:

V 8:30 na zastávce Hradčanská - Stanoviště 2, odjezd busu v 8:40 (310610 8). Příjezd do Zbečno v 10:04. Přestup v Kamenné Žehrovice (220035 45).

Plánovaná trasa 15,9 km:

Zbečno - Sýkořice - Křížovská hora - Kovářův luh - vyhlídka Hrby - přírodní rezervace Brdatka - hrad Křivoklát.

Doprava zpět:

Křivoklát - Praha - 15:28 (Os 7716)

Křivoklát - Praha - 16:28 (Os 7718)

Přestup v Berouně na rychlík do Prahy.

Základní cena jízdenky na trase Křivoklát - Praha - 113 Kč.


Zajímavosti k dnešnímu cíli:

Věděli jste, že na Křivoklátu pobývali přední postavy české historie jako byly například Přemysl Otakar II. a Karel IV.? Traduje se, že do křivoklátských lesů jednou zabloudil i slavný loupežník Babinský, který si tu plánoval ukrýt svůj poklad. Naneštěstí pro něj, informovaný panovník vydal rozkaz, aby jej vojáci zajali a tak Babinský skončil v řetězech v křivoklátské lidomorně. Pověsti kolují také o křivoklátštích slavících, které věnoval Karel IV. své manželce Blance z Valois, když mu porodila dceru Markétu. Karel IV. nechal pod okna Blančiných komnat snést hejna slavíků, aby jí svým zpěvem zpestřili první dny mateřství. 


Více informací k návštěvní době najdete zde:

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

Previous post Next post

Comments

Add Your Comment

Leave a reply

Required fields are marked * Your email address will not be published. *